Rynoplastyka – defekty z wyglądem nosa – blog Dr Weiss
Female face, before and after cosmetic nose surgery isolated on white

Rynoplastyka – defekty z wyglądem nosa

Choć powierzchnia twarzy jest mała, to wszelkie niedoskonałości i oznaki starzenia są na niej praktycznie od razu widoczne. Nic dziwnego, przecież to właśnie ona jest naszą wizytówką, której w bezpośrednich kontaktach z ludźmi nie jesteśmy w stanie ukryć. To dlatego zdecydowana większość moich pacjentów przywiązuje ogromną uwagę do wyglądu twarzy. Spośród wielu zabiegów, jakie wykonuję w obrębie twarzy, jednym z najpopularniejszych są zabiegi estetyczne nosa. To właśnie im chciałbym poświęcić ten wpis.
Jeśli chodzi o defekty urodowe związane z wyglądem nosa, wymieniłbym następujące: może być on za duży w stosunku do reszty twarzy, krzywy lub z charakterystycznym garbkiem. Inne przypadki kwalifikujące się do operacji estetycznej to zmiana kształtu wierzchołka nosa, wyprostowanie przegrody lub zmniejszenie małżowiny nosowej dolnej. W przypadku operacji mających na celu naprawę wspomnianych defektów, bardzo rzadko zdarza się, aby osiągnięty rezultat nie odpowiadał oczekiwaniom pacjenta. Zazwyczaj jest on bliskim odzwierciedleniem wstępnego założenia sporządzanego zawsze przed operacją. Dodajmy do tego, że korekta nosa powoduje zazwyczaj nie tylko poprawę wyglądu, lecz także wyraźną poprawę samopoczucia. Efekty operacji są trwałe, a jedyne modyfikacje, jakie mogą okazać się niezbędne w przyszłości, dotyczą wyłącznie normalnego procesu starzenia się – nie mają związku z wcześniejszą operacją estetyczną.
No dobrze, a jak wygląda sama operacja, przygotowania do niej i rekonwalescencja? W trakcie konsultacji przedzabiegowych poznaję motywacje i oczekiwania pacjenta wobec zabiegu. Dokładnie analizuję piramidę nosa oraz proporcjonalność jego dopasowania do innych części twarzy. Następnie, z wykorzystaniem zdjęć i technik komputerowych, wykonywana jest symulacja, z której obraz staje się punktem odniesienia pomagającym zrozumieć życzenia i oczekiwania pacjenta. Bardzo ważna jest przy tym świadomość, że efekt końcowy zawsze może się nieco różnić od wspomnianej symulacji, nie musi stanowić jej wiernego odzwierciedlenia.
Operacja rynoplastyki przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu ogólnym, choć w niektórych przypadkach stosuje się też znieczulenie miejscowe (dożylne). Decyzja o wyborze znieczulenia jest podejmowana podczas rozmowy pacjenta z chirurgiem i anestezjologiem. Jeśli chodzi o sam zabieg, to każdy specjalista stosuje własne techniki, które są odpowiednio dostosowywane, aby uzyskany efekt był za każdym razem jak najlepszy. Są jednak pewne elementy wspólne dla tego rodzaju operacji. Należą do nich np. nacięcia, ukryte wewnątrz nozdrzy lub pod górną wargą, dzięki czemu praktycznie brak jest jakichkolwiek widocznych blizn.
W przypadku korekt poważnych deformacji lub podczas zabiegów powtórnych można też wykonywać nacięcia zewnętrzne. Jeśli chodzi o samą zmianę kształtu nosa, to struktura kostno-chrzęstna zostaje wymodelowana zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Ten ważny etap operacji można przeprowadzić na wiele sposobów, z uwzględnieniem uwarunkowań indywidualnych pacjenta, a także techniki najlepszej z punktu widzenia chirurga. W niektórych przypadkach w zabiegu wykorzystuje się chrząstki lub tkankę kostną do wypełnienia zapadniętych elementów, wzmocnienia części nosa lub zmiany kształtu jego wierzchołka.
Nacięcia są zszywane za pomocą drobnych, najczęściej rozpuszczalnych szwów. Do nozdrzy wkłada się opatrunek z waty. Nakłada się również opatrunek zewnętrzny składający się z taśmy, gipsowej szyny oraz tworzywa sztucznego lub metalu. Czasem jest on mocowany tylko na nosie, czasem nachodzi także na czoło. Sama operacja, w zależności od wymagań i złożoności przypadku, może trwać od 45 minut do dwóch godzin.
W pierwszym okresie po zabiegu nos wydaje się większy niż wcześniej, co jest związane z opuchlizną. Z powodu obrzęku błony śluzowej nosa i strupów w nozdrzach mogą również pojawić się trudności z oddychaniem. Widoczne ślady po operacji będą jednak stopniowo zanikały, a powrót do normalnych, codziennych aktywności to czas ok. 10 do 20 dni. Trzeba jednak pamiętać, że przez 3 miesiące po zabiegu nie należy uprawiać sportów i generalnie unikać nadmiernego wysiłku.
Efekty rynoplastyki naprawdę rzadko bywają rozczarowujące. Jeśli takowe się zdarzają, są zazwyczaj rezultatem zbyt nierealistycznych oczekiwań lub nieoczekiwanej reakcji tkanek, skutkującej dłuższym gojeniem się blizn i zrywaniem włóknienia. W razie potrzeby niedoskonałości można pozbyć się za pomocą operacji korekcyjnej, wykonywanej zwykle w znieczuleniu miejscowym od 6. miesiąca po zabiegu. Z takim zabiegiem należy jednak zawsze poczekać do momentu, gdy gojenie i blizny w pełni się ustabilizują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *