Powiększanie piersi – ogólne informacje – blog Dr Weiss
blog-5

Powiększanie piersi – ogólne informacje

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą. Bardzo wiele kobiet chciałoby na przykład, aby natura obdarzyła je większymi czy bardziej kształtnymi piersiami. To dlatego operacje powiększające biust pozostają jednymi z najpopularniejszych, jeśli chodzi o wykonywaną przeze mnie profesję.

Choć może trudno w to uwierzyć, pierwsze próby chirurgicznego powiększania piersi w Europie sięgają czasów przed drugą wojną światową. Były to bardzo prymitywne zabiegi, które dziś możemy oglądać na archiwalnych nagraniach z tamtych czasów, a polegały na wkładaniu waty do małych woreczków, które następnie sterylizowano w gorącej wodzie i umieszczano w piersiach pacjentki. Czas różnego rodzaju silikonowych protez nastał dopiero po wojnie, a z biegiem lat zaczęto wykonywać je coraz bardziej profesjonalnie, np. we Francji. Zaczęły wówczas pojawiać się głosy, że silikon może być niebezpieczny dla zdrowia, powodując m.in. choroby immunologiczne, jednak po latach intensywnych badań okazało się, że były to niczym niepoparte podejrzenia.

Obecnie przy tego typu operacjach używa się protez wypełnionych zwartym silikonem lub solą fizjologiczną, a ich powłoki wykonane są z silikonu albo z poliuretanu. Nie ma jednak pewności, że powłoki poliuretanowe są dla organizmu w 100% bezpieczne i neutralne, a ponadto są bardzo trudne do usunięcia (jeśli zachodzi taka potrzeba). Dlatego w swojej praktyce preferuję wykorzystywanie powłok silikonowych.

Kształt protez może być okrągły lub anatomiczny, a jeśli chodzi o ich wielkość, to rozpiętość jest naprawdę ogromna – mogą różnić się od siebie dosłownie milimetrami. Dlatego przed samą operacją tak ważny jest wybór specjalisty, w którego ręce pacjentka zdecyduje się oddać. Protezy mogą być umiejscawianie przed albo podmięśniowo, poprzez nacięcia pod piersiami, pod pachami lub naokoło sutków. Dokładny sposób umieszczania protez zależy od kilku czynników (jak choćby stopień pokrycia gruczołowego) oraz jest związany z nieco odmiennymi efektami, jakie można uzyskać. Najważniejsze jednak, aby wygląd piersi po operacji był zawsze jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Dlatego tak istotne jest, aby wybór lekarza, który będzie nas operował, był poprzedzony odpowiednim rozeznaniem.

No dobrze, a co po operacji? W jaki sposób dbać o siebie, żeby ból był jak najmniejszy, blizna jak najmniej widoczna i generalnie żeby uniknąć wszelkich możliwych powikłań? Tutaj odpowiedź jest całkiem prosta: trzeba uważnie słuchać i stosować się do wszelkich zaleceń chirurga, który wykonywał operację. Choć nie da się całkowicie uniknąć blizn, to dobry lekarz powinien wiedzieć, w jakim wypadku będzie ona możliwie jak najmniej widoczna i najprostsza do zatuszowania (dookoła sutka). Jakich sportów nie powinno się uprawiać? Czy można karmić piersią po tego typu operacji? Czy, co i przez jak długi czas po operacji musi boleć? To kolejne kwestie, o które koniecznie trzeba zapytać specjalistę podczas przedoperacyjnych konsultacji!

Na koniec tego wpisu chciałbym poruszyć krótko jeszcze jedną kwestię. Mianowicie rozmiar, do jakiego kobieta może powiększyć swój biust. Nie powinno być bowiem tak, że do gabinetu przyjdzie drobna, szczupła pacjentka z małymi piersiami, której zamarzył się biust w rozmiarze D czy E, a lekarz bez namysłu godzi się na taką operację. Z tego względu, że tak duże implanty po prostu nie zmieszczą się pod jej skórą. Jedyną możliwością w takich przypadkach jest wykonanie operacji w dwóch etapach, co daje organizmowi czas na rozciągnięcie tkanek i późniejsze, np. po roku, wprowadzenie większych implantów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *