Operacje kobiecych okolic intymnych (cz. II) – blog Dr Weiss
woman holding a paper with a smile over her vagina

Operacje kobiecych okolic intymnych (cz. II)

W ostatnim wpisie na tym blogu skupiłem się na przybliżeniu operacji rekonstrukcji błony dziewiczej. Dziś chciałbym dokładniej opisać inną popularną operację kobiecych okolic intymnych, mianowicie plastykę warg sromowych. Jaka jest geneza i przebieg operacji, a jakie mogą być po niej ewentualne powikłania? 

W przeciwieństwie do rekonstrukcji błony dziewiczej, plastyka warg sromowych (labioplastyka) dotyczy już tak naprawdę kobiet wszystkich narodowości i kultur. Wykonuje się ją w przypadku przerostu małych warg sromowych. Problem może być nasilony do tego stopnia, iż może przeszkadzać we wszystkim – w codziennych czynnościach, takich jak jazda na rowerze, uprawianie innych sportów, czy np. noszenie obcisłych spodni. Techniki tych operacji są różne, jednak ogólnie polegają na takim pomniejszaniu warg sromowych, aby zostawić ich część ukrytą za dużymi wargami sromowymi. Sama operacja jest praktycznie bezbolesna i właściwie nie wymaga specjalnej rekonwalescencji.

Jeżeli chodzi o operacje wykonywane na wargach sromowych większych (jeśli są zbyt małe), to czasami wypełnia się je np. tłuszczem, żeby nieznacznie zwiększyć ich objętość. Zawsze sprowadza się to do nadawania odpowiedniego kształtu i sprężystości.

Zarówno labioplastykę, jak i opisaną poprzednio rekonstrukcję błony dziewiczej, wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Bo choć po operacji pacjentka nie odczuwa praktycznie żadnego bólu, to sam zabieg byłby dla niej bardzo ciężkim doświadczeniem. Łatwo to sobie zresztą wyobrazić. Poza tym, nawet biorąc pod uwagę aspekt psychologiczny, kobieta lepiej znosi wtedy operację.

 

Powikłania

Możliwe powikłania po opisanych operacjach są niewielkie. W przypadku labioplastyki istnieje możliwość, że śluzówka wewnątrz może się odrobinę rozejść. Związane jest to z wilgotnym charakterem tych miejsc. W związku z tym zdarza się, że zakładane tam nici rozpuszczają się wcześniej, niż powinny. Jest to jednak stosunkowo drobne powikłanie, po którym zszywa się dany fragment na powrót. Czasem wargi sromowe po operacji mogą być nieco asymetryczne, co jest związane z tym, że skóra w każdej wardze rozciąga się odrobinę inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *