Operacje estetyczne – jakie najczęstsze dla danego wieku? (cz. I) – blog Dr Weiss
Portrait of cheerful teen boy in front of a big chalkboard. Back to school concept.

Operacje estetyczne – jakie najczęstsze dla danego wieku? (cz. I)

Chirurgia estetyczna jest taką dziedziną medycyny, dla której cechą charakterystyczną jest to, że różne grupy wiekowe pacjentów z reguły decydują się na różnego typu operacje. Kierują się przy tym dość różnorodnymi motywami. Tematów, o których można przy tym omówić jest naprawdę dużo, dlatego chciałbym poświęcić im nie jeden, a aż dwa wpisy. Zapraszam do lektury! 

Zamierzam poświęcić te wpisy właśnie chirurgii estetycznej, jako tej, która po prostu nie jest człowiekowi niezbędna do życia. Wynika ona jedynie ze swego rodzaju potrzeb ludzkich, czy wręcz z psychologii człowieka. Decydując się na operację estetyczną, kierujemy się wyłącznie własną psychiką i chęcią poprawy swojego wyglądu, choć przecież teoretycznie wcale nie musielibyśmy tego robić. Okazuje się, że w poszczególnych latach życia, zupełnie inne rzeczy są dla nas ważne i na inne operacje estetyczne najczęściej się decydujemy. Jakie?

 Pierwsze operacje estetyczne

Przeprowadzanie operacji chirurgii estetycznej rozpoczyna się zazwyczaj już w wieku 7-8 lat. Mam na myśli dzieci z odstającymi uszami, które w tym wieku idą już do szkoły, a ich ciała są na tyle rozwinięte, że same uszy niewiele mogą im jeszcze urosnąć. W takim wieku osiągnęły bowiem ok. 80-90% swojej docelowej wielkości, typowej dla dorosłego człowieka. Nadają się już one również do operacji. Nie mówiąc o tym, że bardzo często to same dzieci chcą takiej operacji, bo np. rówieśnicy w szkole się z nich śmieją. Często zdarzają się też przypadki, kiedy to rodzice chcą operacji dla swojego dziecka… które wcale nie ma takiego pragnienia. Wówczas dla mnie sprawa jest jasna i po prostu nie operuję takiego małego pacjenta, bo w operacji estetycznej nikogo do niczego nie powinno się zmuszać. Bez względu na jego wiek. Natomiast dzieci, które rzeczywiście chcą takiej operacji, są zazwyczaj bardzo na nią zdeterminowane.

Pierwszym dobrym testem, jaki robię im w takich sytuacjach, jest poinformowanie ich o tym, że operacja odbędzie się wyłącznie w znieczuleniu miejscowym, przy zachowaniu pełnej świadomości. Jest to bowiem zabieg stosunkowo lekki, mało skomplikowany i jako taki po prostu nie wymaga całościowego poddawania znieczuleniu. Choć jest to bardzo precyzyjna operacja, to wykonuje się ją na małym obszarze, w związku z czym nie wymaga ogólnego znieczulania pacjenta. Kolejnym swego rodzaju testem dla dziecka jest moja prośba o to, aby napisało mi dokładnie w kilku punktach, dlaczego chce takiej operacji. Jeśli naprawdę jest przekonane co do tego, że jest mu ona potrzebna – nie stanowi to dla niego żadnego problemu. Jeśli natomiast samo do końca nie wie, dlaczego taki zabieg jest mu potrzebny, zazwyczaj nie jest w stanie jasno wyrazić tego na piśmie. Jest to dla mnie sygnał, że takiemu pacjentowi również nie powinienem operacji wykonywać. Natomiast dzieci, które przechodzą te moje podstawowe testy, mogą poddać się operacji, która generalnie nie należy do ciężkich ani skomplikowanych.

Duży problem nastolatek

Następnie nadchodzi wiek dojrzewania. Stanowi on największy kłopot dla dziewczyn, przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszy z nich to gigantomastia (a więc zdecydowanie przerośnięte piersi) w wieku nastoletnim.  Nie ma szans na to, żeby takie piersi kiedykolwiek zmniejszyły się samoistnie. W związku z tym nie może ona uprawiać żadnych sportów, a więc dodatkowo zaczyna przybierać na wadze, zaczynają się kompleksy i rodzi się z tego „zamknięte koło”. Nie jest to wówczas dla mnie żaden problem, żeby taką pacjentkę zoperować – nawet, jeśli nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości. Operowanie tego typu młodych pacjentek, przynosi także mnie, jako lekarzowi, ogromną satysfakcję. Takie dziewczyny w wyraźny sposób, tuż po samej operacji, zaczynają momentalnie odżywać, nabierają wiary w siebie i zaczynają inaczej patrzeć na świat. Dlatego uważam, że z operacjami pomniejszającymi biust również nie ma co specjalnie zwlekać i zaczynam przeprowadzać je już w wieku 16 lat.

Jakie są inne operacje, na które najczęściej decydują się ludzie w wieku nastoletnim, a następnie starszym? Tego dowiecie się już z kolejnego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *