Lipoaspiracja brzucha – problematyka – blog Dr Weiss
woman pinching her stomach

Lipoaspiracja brzucha – problematyka

Tłuszcz na brzuchu jest problemem, który na rozmaitych etapach życia może dotknąć każdego z nas. Pojawia się w różnym wieku i z różnorodnych przyczyn. Doskwiera, bardzo często odbierając pewność siebie, powodując niezadowolenie z własnego wyglądu, a co gorsza – z reguły naprawdę ciężko jest się go pozbyć. Lipoaspiracja, inaczej zwana liposukcją, nie powinna zastępować pozytywnych zmian w trybie życia (mam na myśli przede wszystkim odpowiednią dietę i aktywność fizyczną), jednak z powodzeniem może być traktowana jako ich uzupełnienie.
Celem lipoaspiracji jest usunięcie tłuszczu poprzez nacięcia w skórze, przy użyciu nienaruszających tkanki, tępo zakończonych kaniuli. Podłączone są one do zamkniętego systemu ssania, który umożliwia bezpieczne i sterylne odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Początki nowoczesnej lipoaspiracji dał mój kolega, francuski doktor Gerard Illouz, w 1982 roku. W praktyce liposukcja może być stosowana na wiele części ciała: biodra, zewnętrzną część ud, kolana, łydki i górną część ramion. Rozwój technologiczny pozwala nawet na zastosowanie tej procedury do twarzy i szyi (np. w zabiegach dotyczących podwójnego podbródka czy owalu twarzy), jednak w tym wpisie chciałbym skupić się przede wszystkim na części brzusznej.
Omawiany zabieg niesie ze sobą mnóstwo zalet. Operacja trwa stosunkowo krótko, bo ok. godziny, a nacięcia skóry, przez które wprowadzane są tępo zakończone kaniule odsysające tłuszcz, są naprawdę niewielkie (3-4 mm) i umiejscowione w naturalnych zagięciach ciała, dzięki czemu po zagojeniu są praktycznie niezauważalne. Ponadto bardzo dobre efekty lipoaspiracji widoczne są stosunkowo szybko (poprawa sylwetki po ok. 2-3 tygodniach, a wyraźny efekt po ok. 3 miesiącach – wraz z zejściem opuchlizny). Do tego odsysana ilość tłuszczu, choć z reguły dość duża (osobiście najwięcej udało mi się usunąć aż 5 litrów), zawsze dostosowana jest do tego, aby brzuch w rezultacie zyskał ładny kształt i zachował jędrność, a sama operacja nie zagrażała zdrowiu pacjenta.
Szybka, bezpieczna i z bardzo dobrymi efektami. Właśnie tak powinna wyglądać profesjonalnie przeprowadzona lipoaspiracja. Niestety, wbrew pozorom nie jest ona zabiegiem, który może być wykonywany u wszystkich pacjentów. Np. u osób z brzuchem nadmiernie przerośniętym z powodu otłuszczenia narządów wewnętrznych (mężczyźni, których brzuchy są rozciągnięta i nadęte do zbyt dużych rozmiarów). Kiedy więc przychodzi do mnie pacjent z taką przypadłością, jestem zmuszony odmówić wykonania lipoaspiracji, jednocześnie zalecając po prostu zmianę diety i rozpoczęcie intensywnych, regularnych ćwiczeń fizycznych. Dopiero po pewnym czasie mogę wrócić z takim pacjentem do rozmów o omówionej w tym wpisie operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *