Lifting piersi – na czym polega. – blog Dr Weiss
blog-6

Lifting piersi – na czym polega.

Operacje piersi pozostają jednymi z najpopularniejszych w mojej profesji. W „kolorowej” prasie co chwilę można przeczytać, że ta czy inna gwiazda „zrobiła” sobie biust. Tymczasem zmiana rozmiaru to nie jedyna często wykonywana operacja piersi. Z tego wpisu dowiecie się, na czym polega lifting piersi i w jakich przypadkach warto się nad nim zastanowić.

Operacje liftingujące piersi wykonywane są w przypadku, kiedy pacjentka zmaga się z przypadłością zwaną ptozą. W ten sposób definiuje się opadanie piersi wraz rozciąganiem okalającej ich skóry. W rezultacie piersi są umiejscowione zbyt nisko, a część nad nimi pozostaje wklęsła lub pusta. Ptoza może występować już od wczesnego okresu rozwoju piersi, jednak znacznie częściej obserwowana jest po utracie wagi, ciąży lub karmieniu piersią. Co ciekawe, dolegliwość ta występuje także w przypadku małych piersi, nosząc wówczas nazwę hipoplazji lub hipotrofii.

Celem operacji ptozy jest podniesienie sutka i otoczki sutkowej do pozycji charakterystycznej dla kobiet w młodszym wieku, ścieśnienie gruczołu i usunięcie nadmiaru skóry, w celu osiągnięcia efektu podniesionych i harmonijnie ukształtowanych piersi. Efekt taki osiąga się poprzez remodelowanie torebki skórnej oraz koncentrowanie tkanki gruczołowej. Gruczoł zostaje skoncentrowany, podniesiony oraz umiejscowiony w poprawnej pozycji anatomicznej. Nadmiar skóry może być później usunięty, a sutek i jego otoczka umieszczone z powrotem w „młodzieńczej” pozycji, czego efektem są dobrze ukształtowane, harmonijne piersi. Następnie zszywane są krawędzie wyciętej skóry i właśnie to powoduje powstawanie blizn, które mogą mieć różne kształty.

Stopień zaawansowania ptozy daje specjaliście możliwość robienia różnego typu cięć, a następnie ich zszywania. Najbardziej optymalną jest sytuacja, w której mamy do czynienia z niewielką ptozą, w przypadku której możliwe jest wykorzystanie koncentrycznej metody podnoszenia piersi. Jedyny ślad, jaki po niej pozostaje, to wyłącznie blizna wokół otoczki sutkowej. Inne rodzaje cięć i blizn pooperacyjnych w przypadku ptozy to: blizny w kształcie kotwicy (w przypadkach zaawansowanych) lub izolowana pionowa blizna (umiarkowana ptoza). Mammoplastyka ptozy może być wykonana począwszy od schyłku okresu dojrzewania, gdy piersi przestały rosnąć, przez całe życie. Późniejsza ciąża oraz karmienie piersią są możliwe, jednak zaleca się odczekanie co najmniej 6 miesięcy od operacji. Operacja ta nie wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi.

Nie dla wszystkich mogą być oczywiste wskazania przedoperacyjne związane z liftingiem piersi. Przykładowo, jeśli pacjentka jest osobą palącą, miesiąc przed i po operacji zaleca się zaprzestanie palenia, gdyż może ono powodować opóźnienie w leczeniu. Może się również okazać, że konieczne będzie zrezygnowanie z antykoncepcji doustnej, zwłaszcza jeśli istnieje dodatkowe ryzyko w postacji nadwagi, żylaków czy problemów z krzepliwością krwi. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nie stosować żadnych leków na bazie aspiryny przez 10 dni przed operacją.

Dla wielu z Was istotny jest też zawsze temat bólu. Jeśli chodzi o ból w trakcie operacji, to tutaj zasadniczo nie ma problemu. Lifting piersi wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, więc pacjentka nic nie czuje. Natomiast nieprzyjemne uczucie po samej operacji jest stosunkowo niewielkie i podobnie jak w przypadku większości operacji estetycznych ustępuje już po zastosowaniu zwykłych środków przeciwbólowych. Opatrunek zdejmowany jest zazwyczaj po ok. czterech dniach po operacji i zastępowany jest z reguły lżejszym modelem podobnym do staników sportowych.

Bardzo ważne jest, aby ostatecznych efektów nie oceniać wcześniej niż po około trzeh miesiącach po operacji. Na ostateczną stabilizację rezultatu trzeba poczekać do roku. Po zabiegu piersi powinny być harmonijnie ukształtowane, symetryczne (lub prawie symetryczne), a ich kształt powinien być jak najbardziej naturalny. Zoperowane w ten sposób piersi pozostają wrażliwe oraz normalnie reagują na zmiany hormonalne, zmiany ciała oraz wagi. Ważne jest, żeby pamiętać o tym, że celem zabiegu jest poprawa, a nie osiągnięcie wyglądu idealnego. Jeśli pacjentka podejdzie do tematu realistycznie, efekty z pewnością przyniosą jej sporą satysfakcję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *