Czym różni się chirurgia plastyczna od estetycznej? – blog Dr Weiss
blog-2

Czym różni się chirurgia plastyczna od estetycznej?

Pojęcia chirurgii plastycznej i estetycznej często używane są zamiennie, co merytorycznie jest oczywistym błędem. Chirurgia plastyczna to znacznie szersze pojęcie, które obejmuje oprócz chirurgii estetycznej szereg innych dyscyplin, takich jak chirurgia rekonstrukcyjna czy reparacyjna. Tym, co charakteryzuje chirurgię plastyczną (z wykluczeniem estetycznej), jest nadrzędny cel jej zabiegów – poprawa funkcjonalności.

Korzenie nowoczesnej chirurgii plastycznej sięgają początku XX wieku. Od tego czasu wielu chirurgów z różnych specjalizacji próbowało naprawiać, polepszać lub upiększać części ludzkiego ciała. Techniki stosowane przez nich nie były jednak pewne ani powtarzalne.

Jednym z przykładów jest paryski skandal po tym, jak ortopedzi dokonali zabiegu lipektomii (wycięcia kawałka tłuszczu) słynnej tancerce, w efekcie czego straciła ona obie nogi. Od tego czasu chirurgia plastyczna zaczęła być poddawana coraz to bardziej ścisłym przepisom. Przełomem była I Wojna Światowa, która w pewnym sensie wymusiła rozwój chirurgii rekonstrukcyjnej. Prawdziwa specjalizacja z chirurgii plastycznej powstała mniej więcej 35 lat temu – to jedna z najmłodszych i najobszerniejszych dyscyplin chirurgii. W zależności od typu operacji, jest połączona z innymi specjalizacjami, takimi jak ginekologia, ortopedia, urologia, otorynolaryngologia czy onkologia.

Z kolei chirurgia estetyczna to dziedzina znacznie węższa i co najważniejsze – wykonywana na życzenie pacjenta. Naczelną zasadą chirurgii estetycznej jest poprawa wyglądu nie obejmująca zmiany funkcjonalności. Jedynym wyjątkiem są zabiegi estetyczne twarzy, gdzie estetyka staje się funkcją. Twarz jest pierwszym obszarem kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jej estetyka jest w znacznym stopniu zaburzona, to dana osoba może mieć problemy z kontaktami interpersonalnymi.

Drugą istotną zasadą chirurgii estetycznej jest poprawienie samopoczucia pacjenta. Osoba zgłaszająca się do lekarza z problemem oczekuje, że po zabiegu będzie wyglądać lepiej. Dlatego należy bardzo precyzyjnie dobrać metodę, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego do założonego.

Podsumujmy więc. Chirurgia plastyczna to zabiegi, które często są konieczne – np. rekonstrukcje twarzy bądź kończyn po różnego rodzaju wypadkach. Chirurgia estetyczna to grupa zabiegów dobrowolnych, których celem jest poprawienie wyglądu pacjenta – np. powiększanie piersi, liposukcja czy plastyka nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *