Botoks – jak to działa? – blog Dr Weiss
Beauty woman giving botox injections.

Botoks – jak to działa?

Poprzedni wpis poświęciłem na przybliżenie historii botoksu i opisanie kilku najciekawszych informacji na jego temat. Tym razem, zgodnie z zapowiedzią, chciałbym już skupić się wyłącznie na konkretach. Zapraszam do lektury, z której dowiecie się, na czym polega działanie botoksu, jak wyglądają jego efekty i ile czasu się utrzymują, a także o możliwych przeciwwskazaniach i komplikacjach po zabiegu.

Najbardziej powszechne wskazania do wstrzykiwania botoksu z powodów estetycznych obejmują zmarszczki między brwiami („lwia zmarszczka”), zmarszczki poziome czoła i „kurze łapki”. Działanie botoksu sprowadza się do wykorzystania jego właściwości powodującej rozluźnianie mięśni. To dzięki temu, wstrzykując botoks w określone miejsca, otrzymujemy rezultat w postaci osłabiania konkretnych mięśni. W ten sposób wygładzamy skórę i możemy dzięki temu uzyskać młodszy wygląd. Głównym celem wstrzykiwania botoksu jest wygładzanie zmarszczek oraz drobnych linii, aby nie były one widoczne na odprężonej twarzy, a nie zlikwidowanie skurczu mięśni. To dlatego efekty zabiegu powinny być oceniane podczas obserwacji całkowicie rozluźnionej twarzy.

Kolejnym celem, do którego dąży się podczas zabiegu botoksem, jest uzyskanie równowagi między mięśniami opadającymi i podnoszącymi. Preparat zmniejsza działanie jednej grupy mięśni, wygładza zmarszczki przez nie powodowane, a jednocześnie uwalnia działanie mięśni przeciwległych. W efekcie dąży się do uzyskania równowagi mięśniowej, a tym samym do uzyskania harmonii twarzy.

Zabieg nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. W dniu zaplanowanych zastrzyków nie trzeba być na czczo. Zaleca się natomiast przyjście do kliniki bez makijażu lub zmycie go tuż przed zabiegiem. Nie ma również zbyt wielu przeciwwskazań, jednak warto wiedzieć, że są wśród nich niektóre choroby nerwowo-mięśniowe (np. miastenia), ciąża (nawet na najwcześniejszym etapie) i karmienie piersią. Wśród pozostałych wymieńmy też stwierdzone uczulenie (nadwrażliwość) na neurotoksynę botulinową A lub albuminę ludzką, a także przyjmowanie antybiotyków z grupy aminogliozydów (szczególnie Amikin i gentamycyna).

Po samym zabiegu ważne jest, aby pacjent pozostawał w pozycji pionowej i nie uprawiał sportu przez co najmniej 2 godziny. Przez dobę po zabiegu należy unikać dotykania twarzy, jak również wykonywania jej masażu. Trzeba też postarać się o zminimalizowanie ryzyka wystąpienia siniaków lub krwawienia na ostrzykiwanej powierzchni przez 15 dni przed i po zabiegu. Pomoże to w uniknięciu wystąpienia przecieku wstrzykiwanej substancji  do mięśni wokół obszaru iniekcji, co mogłoby spowodować niepożądane skutki uboczne. W trakcie 3 pierwszych dni po zabiegu zaleca się mocne kurczenie ostrzykniętych mięśni trzy razy dziennie, przez ok. 5 sekund każdy. Ewentualna opuchlizna na twarzy, która jest zazwyczaj jedynym skutkiem niepożądanym pojawiającym się po zabiegu, znika już po 20-30 minutach. Oznacza to, że praktycznie zaraz po zabiegu możliwy jest powrót pacjenta do swoich codziennych planów i obowiązków. To właśnie z tego powodu botoks często bywa określany mianem „zabiegu lunchowego”, który teoretycznie można wykonać nawet w czasie krótkiej przerwy na lunch.

Przejdźmy zatem do oczekiwanego rezultatu podawania botoksu. Pojawia się on w ciągu 3 do 15 dni po iniekcji, a polega na zmniejszeniu zmarszczki przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości poruszania niektórymi partiami twarzy. Przez około dwa tygodnie efekty mogą się jeszcze zmieniać (czasem wyglądając nawet asymetrycznie), zanim całkowicie się ustabilizują. Efekty pierwszego zabiegu utrzymują się średnio przez 3 do 6 miesięcy, po czym iniekcje można powtórzyć. Pamiętajmy też o tym, że celem zabiegu jest poprawa wyglądu, a nie osiągnięcie doskonałości. Realistyczne oczekiwania sprawią, że efekt zabiegu zawsze będzie dla pacjenta bardziej satysfakcjonujący.

Kończąc ten wpis, chciałbym poświęcić jeszcze kilka słów możliwym powikłaniom oraz niepożądanym efektom podawania botoksu. Choć zdarzają się one niezwykle rzadko, to warto o nich wiedzieć. Po zabiegu z użyciem botoksu mogą pojawiać się następujące powikłania: ból głowy, opadające brwi i powieki, dyskomfort podczas uśmiechania się i połykania, suchość oczu, gwałtowny skurcz mięśni i zaburzenia mimiki. Objawy te są związane z okolicami, w których wykonywane były iniekcje, jednak nigdy nie utrzymują się one długo – od kilku godzin do kilku dni (w przypadku bólu głowy) lub też do kilku tygodni (np. opadające powieki). Jeśli chodzi o działania niepożądane, które również występują niezwykle rzadko, wymienić można jeszcze różnego rodzaju reakcje alergiczne, nudności i zawroty głowy. Ponadto również zmęczenie, gorączkę i uczucie suchości w jamie ustnej oraz suchą skórę. Do listy dodać należy również nieprzewidywalność trwałości rezultatów.

Trzeba mieć świadomość tego, że każdy zabieg, nawet niewielki, zawsze w pewnym stopniu może skutkować pojawieniem się czynników nieprzewidywalnych. Pewne jest natomiast to, że jeśli wykonuje go wykwalifikowany chirurg plastyk, będzie miał on odpowiednie doświadczenie i umiejętności niezbędne do zapobiegania wymienionym powikłaniom, a w przypadku ich wystąpienia – do fachowej reakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *