Abdominoplastyka – informacje – blog Dr Weiss
Woman holding an apple with a hand on her abdomen. Focus on the apple.

Abdominoplastyka – informacje

We wpisie opublikowanym na tym blogu ostatnio skupiłem się na operacji odsysania nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej z brzucha pacjenta (lipoaspiracja). Wśród kilku najbardziej dotkliwych problemów estetycznych brzucha, z którymi możemy się borykać (a z którymi możemy radzić sobie operacyjnie), jest też nieestetyczny wygląd skóry na tej części ciała. Na obwisłą, pomarszczoną skórę brzucha najczęściej narzekają kobiety po przebytej ciąży lub osoby, które w krótkim czasie znacznie przytyły, a następnie straciły na wadze. To one w pierwszej kolejności 09powinny przeczytać ten wpis.
Zacznijmy od tego, że charakter abdominoplastyki (bardziej szczegółowo omówię go za chwilę) jest o wiele trudniejszy niż lipoaspiracji. Dlatego, pomimo wyboru dobrego i zaufanego chirurga oraz rygorystycznych technik zabiegu, pewne niedoskonałości lub komplikacje mogą się czasem pojawić. Mam tutaj na myśli przykładowo zmiany w czuciu na skórze czy wydłużony czas gojenia. Ponadto, decydując się na zabieg abdominoplastyki, trzeba zaakceptować wcześniej fakt, że po zabiegu w dolnej części brzucha pozostanie nam sporych rozmiarów blizna. Jej długość określana jest dokładnie już na etapie przedoperacyjnego planowania. Na szczęście umiejscowienie tuż nad spojeniem łonowym jest prostym sposobem na zakrycie blizny bielizną czy strojem kąpielowym.
Wiedząc już o różnych niedogodnościach czy zagrożeniach związanych z tą operacją, możemy teraz pokrótce omówić jej charakter i główne rodzaje. Trzeba zacząć od tego, że abdominoplastyka jest to zabieg polegający na wycinaniu z brzucha wyłącznie nadmiaru skóry. Jeśli więc ktoś miałby nadzieję na to, że przy okazji pozbędzie się też kilku kilogramów w postaci nadmiaru tłuszczu na brzuchu, to niestety, ale muszę go rozczarować. Zakres samej operacji zależy od ilości nadmiaru skóry. W związku z tym wykonuje się kilka rodzajów operacji abdominoplastycznych. Pierwszym jest miniabdobinoplastyka polegająca na tym, że wycina się tylko mały zwisający kawałek skóry między pępkiem a spojeniem łonowym bez wycięcia lub obniżenia pępka. Jest to jednak rozwiązanie stosowane rzadko. Drugi typ abdominoplastyki wykonuje się, jeśli skóry jest zbyt dużo głównie pod pępkiem. Wówczas wycinamy jej nadmiar z tego miejsca, a resztę naciągamy w dół wraz z pępkiem. Szycie może być umiejscowione bardzo nisko, pod bielizną, a pępek zostaje obniżony do swojego średniego poziomu anatomicznego (11-13 centymetrów nad spojeniem łonowym). Metoda jest możliwa do zastosowania wyłącznie w wypadkach za wysoko położonego pępka. Kolejny wariant abdominoplastyki stosuje się, kiedy skóry jest zbyt dużo zarówno nad, jak i pod pępkiem. W takiej sytuacji trzeba naciągnąć i wyciąć jej o wiele więcej. Aby pępek znajdował się w odpowiednim miejscu konieczne jest jego odczepienie i wycięcie z powłok skórnych, a następnie wszycie w jego nowym umiejscowieniu.
Po operacji trzeba być przygotowanym na dość długą, 2-4-tygodniową przerwę w pracy, jak i na to, że na ostateczne efekty przyjdzie nam trochę poczekać. Blednięcie blizny pozabiegowej może trwać od roku do 3 lat, jednak trzeba pamiętać o tym, że tak naprawdę blizna całkowicie nie zniknie nigdy. Po operacji należy również zrobić sobie 6-miesięczną przerwę od uprawiania sportów (powrót do nich jest możliwy dopiero po uzyskaniu zgody chirurga), a na ostateczny rezultat zabiegu trzeba poczekać ok. roku.
Abdominoplastyka daje nie tylko spektakularną poprawę estetyczną, ale z reguły zwiększa też komfort życia pacjenta i jego pewność siebie. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona na celu jedynie poprawę sylwetki, a nie osiągnięcie perfekcji. Akceptując to, jak i wspomniane we wstępie niedogodności, uzyskany efekt z reguły daje pacjentom naprawdę sporą satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *